Правила поведінки на холоді.

Сам по собі мороз не є небезпечним. Можна загинути і при нульовій температурі, а у 20 градусів морозу чудово себе почувати!

Не мороз нас убиває, а зниження внутрішньої температури тіла. Можна полежати, як колода, на сніговій кучугурі пару годинок і віддати Богові душу, навіть якщо температура повітря буде плюсовою. За цей час внутрішня температура тіла понизиться до критичної – до 31 градуса – і серце зупиниться. І навпаки, навіть у люті морози людина не замерзне, якщо вона тепло одягнена і правильно себе поводить.

Перше правило поведінки у сильні морози – забезпечити організм паливом для вироблення внутрішньої енергії, яка його обігріває. Паливом для нас є, звісно, їжа. Однак не будь-яка: капустяний листок не підійде, потрібно з’їсти шмат сала. Жир – найкраще джерело для вироблення внутрішньої енергії. Якщо жири з якихось причин їсти не можна, їх слід замінити на білкову їжу тваринного походження, наприклад, на м’ясо. Лише після доброго сніданку можна йти надвір у сильні морози.

Друге правило поведінки у морозяну погоду – саме поведінка. На холоді слід постійно рухатись. Не можна стояти на місці, тим паче, притулятись або сідати на холодні, а особливо, на металеві предмети. У цей момент людина втрачає власне тепло, віддає його холоднішій поверхні. Цей процес прискорюється, якщо одяг є мокрим. Навіть волога від поту футболка під курткою може прискорити процес зниження внутрішньої температури.

Звідси випливає і третє правило поведінки у сильний мороз – слід тепло вдягатись! Це і так, напевно, усім відомо: необхідно вдягнути вовняний одяг не менш як у три шари, тепле та просторе взуття, теплий головний убір. Це обов’язково! Із незахищеної поверхні шкіри тепло втікає ще швидше через випаровування поту. А через непокриту голову ми втрачаємо 17% тепла усього організму.

Втратити тепло можна і у випадку, якщо в організмі порушена циркуляція крові. Ось чому особливо тепло повинні закутуватись люди похилого віку, малюки, та ті, хто страждає на захворювання, пов’язані з циркуляцією крові – із тим же атеросклерозом, приміром. Вони можуть постраждати від холоду і за невеликої мінусової температури.

Оскільки переохолодження може призвести до сумних наслідків, слід знати усі стадії цього процесу.

Перша фаза переохолодження. Як тільки внутрішня температура тіла сягне менш як 35 градусів, можна говорити про те, що розпочався процес переохолодження. Його можна помітити неозброєним оком: з’являється «гусяча шкірка», блідість, слабкість, сонливість, сповільнюється та стає невиразним мовлення.

Друга фаза переохолодження. Коли температура тіла понизиться до 33 градусів, прояви стають ще більш загрозливими: шкіра бліда, холодна і синюшна. Дихання сповільнюється до 8-10 входів за хвилину, а пульс стає усього 40-50 ударів за хвилину, знижується і артеріальний тиск. Може початись рвота і мимовільне сечовипускання. Із людиною у такому стані спілкуватись фактично неможливо – у неї порушується і мовлення, і рухи.

Третя фаза переохолодження. Ще гірше почуває себе людина при температурі тіла менш як 31 градус. Вірніше кажучи, вона вже нічого не відчуває. Постраждалий без свідомості, його м’язи зсудомлені, а щелепи міцно стиснуті. Дихання ледь помітне – 3-4 подихи за хвилину, а пульс ще менший – 32-36 ударів, артеріальний тиск такий низький, що навіть не виявляється, зіниці розширені. Саме у такому стані відбивається зупинка серця.

Якщо вам трапилась людина, яка лежить на тротуарі у такому стані – будь ласка, не проходьте повз! І не розмірковуйте, тверезий він чи п’яний. Просто викличте швидку допомогу. Просто врятуйте людину від смерті.

Джерело: D.S.