2016 рік став поштовхом у запровадженні в Україні бюджету участі. На даний час перший етап уже пройдено, перші результати вже можна проаналізувати, визначити основні переваги та шукати способи усунення недоліків.
Вступне слово виголосив генеральний директор Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) В’ячеслав Зубенко, котрий зазначив, що основою бюджету участі є взаємодія влади та громади.
Під час форуму відбулось три панельні дискусії серед яких:
- «Чи потрібний бюджет участі українським містам» (модератор: Олена Бей);
- «Які громадські ініціативи мають перспективу» (модератор: Уляна Терлецька);
- «Як здійснювати якісний контроль виконання проектів» модератор: Ірина Сторонянська).
Основними учасниками панельних дискусій були представники органів влади, переможці проектів та активні мешканці міст.
Основна ідея даного бюджету – залучення громадян до розвитку своєї території. Розвиток громадянського суспільства неможливий без «реформування» психології населення та формування громади як основного гравця та фундаменту місцевої влади, який, по-перше, готовий брати на себе відповідальність, та, по-друге, бути учасником, а не глядачем, процесу розвитку населеного пункту.
Водночас громадський бюджет є інструментом налагодження зв’язків між владою та населенням, що слугує фундаментом формування зв’язків з громадськістю для представників влади задля розвитку власних територій та формування свого іміджу.
На форумі були присутні понад 100 учасників із 18 міст України. Значною частиною учасників були представники органів влади котрі бажають запровадити бюджет участі у своїх містах чи громадах.
Автор: Андрій Пелехатий (експерт проекту, к.е.н., науковий співробітник ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»)