Бюджет участі: ефективний механізм розвитку громадського суспільства.

2016 рік став поштовхом у запровадженні в Україні бюджету участі. На даний час перший етап уже пройдено, перші результати вже можна проаналізувати, визначити основні переваги та шукати способи усунення недоліків.
DSC_0287_новый размер

Кроком в даному напрямку стало проведення форуму місцевого самоврядування  «Бюджет участі: ефективне партнерство влади і громади», який відбувся 27 січня 2017 року у м. Львів в рамках проекту USAID «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження», що реалізується ВГО «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень» (ІБСЕД) та ГО «Інститут регіонального розвитку».

Вступне слово виголосив генеральний директор Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД) В’ячеслав Зубенко, котрий зазначив, що основою бюджету участі є взаємодія влади та громади.
DSC_0301_новый размер

Керівник проекту Орест Микита відмітив, що громадський бюджет дав можливість владі стати більш відкритою та активізував громадськість.

Під час форуму відбулось три панельні дискусії серед яких:

  • «Чи потрібний бюджет участі українським містам» (модератор: Олена Бей);
  • «Які громадські ініціативи мають перспективу» (модератор: Уляна Терлецька);
  • «Як здійснювати якісний контроль виконання проектів» модератор: Ірина Сторонянська).

Основними учасниками панельних дискусій були представники органів влади, переможці проектів та активні мешканці міст.

Основна ідея даного бюджету – залучення громадян до розвитку своєї території. Розвиток громадянського суспільства неможливий без «реформування» психології населення та формування громади як основного гравця та фундаменту місцевої влади, який, по-перше, готовий брати на себе відповідальність, та, по-друге, бути учасником, а не глядачем, процесу розвитку населеного пункту.DSC_0292_новый размер


Водночас громадський бюджет є інструментом  налагодження зв’язків між владою та населенням, що слугує фундаментом формування зв’язків з громадськістю для представників влади задля розвитку власних територій та формування свого іміджу.

На форумі були присутні понад 100 учасників із 18 міст України. Значною частиною учасників були представники органів влади котрі бажають запровадити бюджет участі у своїх містах чи громадах.

Автор: Андрій Пелехатий (експерт проекту, к.е.н., науковий співробітник ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»)