Андрій Турій (адвокат): Наслідки отримання кредитів у МФО

В силу різних обставин деякі наші співвітчизники вимушені брати короткострокові кредити від компаній що працюють  у сфері МФО (мікрофінансові організації).

МФО це такі собі міні банки у яких є можливість майже миттєво надати в борг грошові кошти на карту всім бажаючим.

На отримання таких кредитів людей спонукає тяжке матеріальне становище, гроші отримують на термінове лікування, на купівлю самого необхідного в тому числі їжу та одяг.

Якщо намалювати портрет осіб які звертаються за юридичною допомогою до юридичної компанії “Турій та Партнери” https://turii.com.ua/ то це як правило самотні жінки з неповнолітніми дітьми, доходу яких не вистачає на забезпечення елементарних потреб дітей, або в разі виникнення екстреної ситуації пов’язаної з лікуванням. Звичайно що кредити отримують і інші верстви населення.

Справа в тому, що маючи на руках картку банку, кредит від МФО можливо отримати протягом години з моменту укладення електронної угоди про надання кредиту. В банку на відміну від МФО дуже важко, та майже не реально отримати грошові кошти у борг. Банк затребує безліч документів для підтвердження платоспроможності. Але є суттєва різниця між банківськими відсотками та відсотками які необхідно буде сплачувати мікрофінансовим організаціям. Так у банк в разі отримання кредиту необхідно сплатити не більше 50 відсотків річних за користування коштами, а у мікрофінансову організацію майже 750 відсотків річних.

З практики видно, що клієнти, які зверталися до нас за допомогою, отримували в середньому 5000 гривень від однієї макрофінансової організації. Якщо брати кількість одночасно отриманих кредитів, то в практиці ми зустрічали клієнтку, яка отримала більше 30 кредитів.

Термін користування кредитними грошима може становити один місяць. В тому разі, якщо боржник не має чим сплатити борги, то в такому разі мікрофінансові організації починають телефонувати з нагадуванням про необхідність виконання умов договору.

В тому разі, якщо кредитні організації бачать неспроможність сплатити борг, вони можуть погрожувати боржникові. В нашій практиці були випадки розсилання вироблених за допомогою Фотошопу фотографій порнографічного змісту з лицем боржників друзям боржника в Facebook.

Працівники МФО телефонують до родичів боржника, друзів, колег по роботі, керівництву та малолітнім дітям з погрозами застосування сили в тому разі, якщо боржник не погасить заборгованість. Деяких наших клієнток погрожували зґвалтувати в разі не погашення боргу.

Враховуючи кількість організацій в яких отримані кредити, то фактично цілий день боржники знаходяться під морально-психологічним тиском в зв’язку з безперервними дзвінками, смс, повідомленнями на месенджери з погрозами застосувати силу та образами.

Фактично такі незаконні заходи мікрофінансових компаній по поверненню боргу підпадають під дію ст. 355 Кримінального кодексу України Примушування до виконання чи не виконання цивільно-правових зобов’язань. Максимальна санкція за такий злочин карається позбавленням волі на строк до  8 років.

В тому разі, якщо грошові кошти вимагають від родичів чи оточуючих боржника, то такі дії посадових осіб МФО підпадають під дію ст. 189 Кримінального кодексу України Вимагання. Максимальна санкція за такий злочин карається позбавленням волі на строк дванадцяти років з конфіскацією майна.

Одержувач фінансових послуг має право звернутися зі скаргою на діє фінансової компанії до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).

Законом України “Про захист прав споживачів”, а саме ст. 19 Заборонена нечесна підприємницька практика.

  1. Нечесна підприємницька практика забороняється.

Нечесна підприємницька практика включає:

2) будь-яку діяльність (дії або бездіяльність), що вводить споживача в оману або є агресивною.

  1. Агресивною вважається підприємницька практика, яка фактично містить елементи примусу, докучання або неналежного впливу та істотно впливає чи може вплинути на свободу вибору або поведінку споживача стосовно придбання продукції.

При встановленні того, чи містить підприємницька практика елементи примусу, докучання або неналежного впливу, до уваги береться:

1) час, характер та повторюваність пропозицій щодо придбання продукції;

2) вживання образливих або загрозливих висловів;

3) використання тяжкої для споживача обставини, про яку продавцю або виконавцю було відомо, для впливу на рішення споживача;

4) встановлення обтяжливих або непропорційних позадоговірних перешкод для здійснення споживачем своїх прав за договором, включаючи положення про право споживача розірвати договір або замінити продукцію чи укласти договір з іншим суб’єктом господарювання;

5) загроза здійснити незаконні або неправомірні дії.

  1. Як агресивні забороняються такі форми підприємницької практики:

3) здійснення постійних телефонних, факсимільних, електронних або інших повідомлень без згоди на це споживача;

Перелік форм агресивної підприємницької практики не є вичерпним.

  1. Правочини, здійснені з використанням нечесної підприємницької практики, є недійсними.

Суб’єкти господарювання, їх працівники несуть відповідальність за нечесну підприємницьку практику згідно із законодавством.

Безкінечні дзвінки з погрозами боржникам та оточуючих їх людей  несуть в собі ознаки забороненої нечесної підприємницької практики.

Але ж не зважаючи на обставини що унеможливлюють певний час сплачувати свої борги, клієнти макрофінансових компаній повинні пам’ятати, що в них є обов’язки по сплаті боргів, які також необхідно виконувати.