85 років тому московитами було розстріляно Миколу Івасюка

Микола Івасюк

25 листопада 1937 року у Києві московитами був розстріляний видатний український художник Микола Івасюк.
Народився у місті Заставна на Буковині. Батько був теслярем, мама — ґаздинею вдома. Батьки вчили його чесно жити, любити рідну землю. Однак навчання українця на землі України відбувалося і румунською, і німецькою, лише не рідною.

Івасюк_М

Після закінчення школи в Заставні вступив до Чернівецької вищої реальної школи, де професором живопису був перший на Буковині український художник-професіонал Юстин Пігуляк. Саме він виховував у Миколи любов до мистецтва, давав хлопцеві безплатні уроки з техніки та композиції живопису, знайомив із історією культури. Учень обрав історичний жанр (історію рідного народу, боротьбу за соціальне й національне визволення).

Меморіальна дошка Микола Івасюк
Меморіальна дошка у Львові на вул. Фредра, 7

1884 р. у 19 років Микола Івасюк став студентом Віденської академії мистецтв. За однією з версій, саме тоді поставив собі мету: написати картину про Богдана Хмельницького. Цій роботі віддав 20 років творчого життя.

У серпні 1885 р. — учасник мандрівки студентської молоді по Тернопільщині. Не раз приїжджав до маєтку Володислава Федоровича у село Вікно (нині Гусятинського району), де малював портрети членів його родини.

У 1911-15 роках Микола Івасюк мешкав і творив у Львові у будинку на вул. Фредра, 7. Зараз на фасаді будинку є барельєф з його зображенням.

18 вересня 1937 р. в квартиру художника Івасюка увірвалися енкаведисти зі cвідками, влаштували обшук і, хоча нічого крамольного не знайшли, господаря арештували й кинули до Лук’янівської в’язниці.

2 жовтня 1937 р. у Києві було написано постанову, в якій стверджувалося, що Микола Івасюк є активним учасником української націоналістичної терористичної організації та агентом німецької розвідки, який нібито утримував явочні квартири німецької і гетьманської агентури.

14 листопада 1937 р. ухвалено вирок: «Івасюка Миколу Івановича розстріляти. Особисто належне йому майно конфіскувати».

25 листопада 1937 р. вирок було виконано. За одними даними, розстріляний у Биківні, за іншими даними – в Жовтневому палаці.

Похований у Биківні під Києвом.

Посмертно реабілітований «за відсутністю складу злочину» у 1980 р.

Микола Івасюк
В’їзд Богдана Хмельницького до Києва (1912)

Упродовж життя Івасюк створив понад 500 художніх шедеврів: «Богдан Хмельницький під Зборовом» (1892), «Битва під Хотином» (1903), «Іван Богун у бою під Берестечком» (1919) та найвідоміша його робота «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва 1649 року» (1912), яка нині зберігається у Національному художньому музеї України. Фахівці стверджують, що сьогодні в Україні є не більше 15 картин М.Івасюка.