Саме 20 січня підривом нового терміналу аеропорту завершилася його 242-денна оборона. Зруйновані стіни летовища накрили своїх останніх захисників.
Виставка «Аеропорт… Пекельна смуга» – це перша спроба музейними засобами розповісти про епопею оборони Донецького аеропорту. В експозиції – близько 400 експонатів: фотографії, документи, однострої, військове спорядження. Все це належало 53-м кіборгам. Артефакти науковці музею збирали по всій країні, їх віддавали до музейної колекції рідні тих, хто загинув, обороняючи аеропорт.
Дружини, батьки, матері, сестри загиблих бійців, а також кіборги, що вціліли у пеклі тих боїв, були присутні на відкритті виставки в Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Це було не звичайне відкриття, а години пам’яті, просякнуті сумом, болем, відчуттям обов’язку пам’ятати й докладати зусиль, щоб їхні життя не були пожертвувані намарне.
«Від імені всіх матерів, дружин, батьків і сестер хочу сказати велике «дякую» за цю виставку. Поки ми їх пам’ятаємо, вони живуть у наших серцях. Я зі своїм сином була в госпіталі Дніпропетровська в останні дні його життя після поранення. Останніми його словами були: «Мама, я хочу жити…», – мати загиблого бійця 95-ї Житомирської аеромобільної бригади Івана Лесникова пані Людмила.
«Люди встояли – не витримав бетон» – це найбільш влучна фраза про 242 дні героїчної оборони аеропорту. Я впевнений, що це той момент історії, про який ми читатимемо в підручниках. На прикладах бійців, що захищали ДАП, виховуватимуться майбутні покоління українських патріотів. Ми не маємо права їх забути – ні тих, хто залишилися живими, ні тих, хто пішли в інший світ. Бо герої не вмирають, допоки їх пам’ятають», – голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Фото Національного музею історії України у Другій світовій війні